İŞ GÖRÜŞMESİNE GİTMEDEN ÖNCE…

İş görüşmesine davet edilmek her iş arayanın hayalidir. Ancak iş görüşmesi için çağrıldığımızda hemen bir panik yaşamaya başlarız.

Belki de hayalimizdeki şirketin iş görüşmesine katılma fırsatını yakaladıktan sonra bunu çok iyi bir şekilde değerlendirmeliyiz.

İş görüşmesine gitmeden önce neler mi yapmalıyız?

  • Görüşeceğimiz firmayı ve kişiyi mutlaka araştırmalıyız. Şirketin web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. “Şirketimiz ile ilgili neler biliyorsunuz?” benimde görüşmelerde sorduğum sorulardandır.
  • Ulaşım ile ilgili problem yaşamamak için evden biraz daha erken çıkmanız ve öncesinde haritadan gideceğiniz noktayı netleştirmeniz gerekir. Görüşmeye 10 dakika kala orada olmanız olumlu bir etki yaratacaktır.
  • Görüşmede sorulacak muhtemel soruları internetten araştırarak katılabilirsiniz ancak şahsım adına ben klasik mülakat sorularını görüşmelerimde çok kullanmıyorum. Ama en azından fikir vermesi açısından faydalı olacaktır.

İş görüşmesi için arandıktan sonra neler mi yapmamalıyız?

  • Bazen adaylar, şirketlerin gönderdiği iletişim bilgileri detayları maillerinin junk kısmına düştüğü için mail gelmedi diye görüşmeye katılmıyorlar. Bunu yapmamaya özen gösterin firma adını , görüşme için saat ve tarihi doğru anladığınızdan eminseniz adres detayları gelmese bile internet üzerinden adresi bularak görüşmeye katılın.
  • Görüşmelerde şirketimizi araştırma imkanı bulabildiniz mi? diye sorduğumda çoğu adayımız “1 gün önce arandığım için bakamadım.” veya “Aktif olarak çalıştığım için bakma fırsatım olmadı.” gibi nedenler ileri sürüyorlar. Bu tarz cevaplar karşı tarafta güzel bir intiba bırakmamaktadır.

Faydalanmanız dileğiyle…

Yanıt Yaz